Rusça Dil Eğitimi ve Gezi Amaçlı Ukrayna Tercih Edilebilir…

Rusça dil eğitimi ve gezi amaçlı Ukrayna tercih edilebilir…

Rusça dil eğitimi için en iyi ülkelerden birisi şüphesiz Ukrayna’dır ki ben de bunu deneyimledim. Rusçanın gramerini eğitim veren kurumlardan öğrenebileceğiniz, günlük konuşma dilinizi yaşayarak geliştirebileceğiniz nadir ülkelerden birisi…

            Zaporijya’da bot turu 😉

Ukrayna, Ukraynacanın anadil olduğu, İngilizcenin az bilindiği, nüfusun çoğunluğunun Rusçayı bildiği bir ülke. (İlk gittiğimde kişilerle Rusça – İngilizcenin vücut dili ile karıştığı bir dil ile anlaşmıştım 😂) Dolayısı ile yerli halk ile pratik yaparak, sanki Rusya’da yaşıyormuşsunuz gibi, günlük konuşma dilinizi çok rahat ilerletebilirsiniz.

Odessa’sından Kiev’ine, Zaporijya’sından Lviv’ine gezilecek o kadar güzel şehirleri var ki… Bu şehirler, eğitim kalitesinin yanında güzel insanları da görebileceğiniz, iletişim yeteneğinizi geliştirebileceğiniz birçok ortamlar sunuyor. Hem eğitim hem gezi amaçlı gidebilirsiniz çünkü tarihi – turistik yerlerinin, bu tarz yerleri seviyorsanız, ilginizi çekeceğine eminim.

     Havaalanında bavulumu beklerken… 

Konum olarak Avrupa’da olmasına rağmen bana diğer Avrupa ülkelerinden biraz farklı geldi. Teknoloji olarak diğer Avrupa ülkelerine göre daha az gelişmiş bulduğum ülkenin halen yapılarında, yaşam tarzlarında komunizmin etkisini birebir hissettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Otobüsleri, trenleri kısacası toplu taşıma araçları Türkiye’deki araçlarla karşılaştırıldığında eskiler ancak bilet fiyatları gerçekten çok uygun. Aslına bakılırsa sadece toplu taşıma değil neredeyse her şey fiyat olarak Türkiye ile kıyaslandığında çok uygun. (Yiyecek – içecekler, ev kiraları, eğitim masrafları,… yaşam gerçekten ucuz. )

Kış aylarında genellikle şiddetli soğukların yaşandığı, havasının soğuk olmasına karşın sıcakkanlı, yardımsever insanlarının olduğu güzel, sevimli bir ülke… Ukraynalılar eğlenmeyi seviyorlar. Kafeler, restoranlar, eğlence merkezlerinin doluluğu beni ilk gittiğimde şaşırtsa da hem yerel halk hem de turistlerin mekanları doldurduğunu görmeye bir müddet sonra alışmıştım.

Sevdiğim klasik Ukrayna restoranlarından👍

Güvenlik açısından baktığımda orada kaldığım süreç zarfında hiçbir şekilde olumsuz bir durum ile karşılaşmadım. Benim için tamamen güvenli ve huzurlu idi. Uzun yürüyüşlerimi orada da keyifle ve güvenle yapıyordum… Katı kurallara veya yerli halkın kuralları çok fazla ihlal ettiğine tanık olmadım. Sadece trafik kurallarına, diğer Avrupa ülkelerine kıyasen, çok fazla uyulmadığını deneyimledim.

 

Kısa süreli ziyaretler için vize almanın zorunlu olmadığı, hayat standartlarının bana biraz farklı geldiği ülkeyi, uygun fiyatlı eğitim almak isteyen öğrencilere ve tatil yapmak isteyen kişilere tavsiye ederim. Farklı kültürler ve yaşam tarzlarını görmenin bize çok katkısı olacağını düşünüyorum. Ben mi? Gezme amaçlı ve anı tazelemek amaçlı kısa süreliğine yeniden gitme ihtimalim var, evet ancak uzun vadeli yaşamak için tercih etmeyeceğimi biliyorum.

( Kendime not🤫 Ukrayna’ya gitme demeyeceğim ama uzun süreli gitme Zelka 😄)

           Kilise (Kiev)

 Bir cevap yazın